Boom na pożyczki online

Mimo, iż pożyczki internetowe na rynku polskim dostępne są od wielu lat dopiero teraz cieszą się dużą popularnością, która cały czas wzrasta. Najpopularniejsze firmy pożyczkowe szacują liczbę złożonych wniosków w milionach, a sam portfel udzielonych pożyczek to kilka miliardów złotych.
Biorąc pod uwagę dostępną technologię oraz rozwój usług internetowych coraz więcej osbób woli załatwiać wszystkie formalności online, bez wychodzenia z domu i czekania w kolejkach. I to głównie tym internetowe firmy pożyczkowe przyciągają swoich klientów. Zamiast czekać godzinami w kolejkach i załatwiać wiele formalności wszystko można zrobić przez internet tak aby środki w ciągu 15 minut wpłynęły na konto.
Dużym atutem jest to, że firmy pożyczkowe nie wymagają od klientów zaświadczeń potwierdzających zarobki czy kopii dokumentu tożsamości. Ocena zdolności kredytowej odbywa się zwykle na podstawie algorytmów. Sama weryfikacja tożsamości klienta i jego numeru konta odbywa się za pomocą dedykowanych systemów, a płatności często są dokonywane przez m.in. Blue Media. Samo zawarcie umowy nie wymaga również fizycznego podpisu klienta.
Firmy udzielające pożyczek online przyciągają klientów również promocyjnymi ofertami darmowych pożyczek.
Warto również wspomnieć, iż pożyczki online skierowane są do innej grupy odbiorców niż standardowe kredyty. Po tzw. „chwilówkę” najczęściej sięgają klienci potrzebujący dodatkowej, niewielkiej gotówki na bieżące wydatki. Rozpiętość dostępnych kwot waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ponadto dużym plusem jest możliwość dostosowania terminu spłaty pożyczki do swoich potrzeb. Tutaj również rozpiętość jest duża. Można wybrać zarówno kilka jak i 60 dni.
Najbardziej znane firmy pożyczkowe na rynku to Vivus, Pożyczkomat, Lendon, Filarum, czy Szybka Gotówka.