Banki systematycznie podnoszą oprocentowanie kredytów hipotecznych w związku z zapowiedzią wprowadzenia podatku bankowego. W ten sposób koszt podatku przenoszą na konsumentów.
Od ponad dwóch lat NBP utrzymuje stopy procentowe na poziomie 1,5% co jest korzystne dla kredytobiorców, gdyż odsetki są relatywnie niskie. Jednak od końca 2015 roku kredyty w bankach są coraz droższe mimo, iż oprocentowanie w dalszym ciągu jest niższe niż w latach wcześniejszych. Wpływ na to mają marże, w ustalaniu których banki mają swobodę. W ten sposób banki zwiększają swoje zyski, które obniżane są przez podatek bankowy. Warto wspomnieć, że aktualnie zyski banków są najniższe od 2010 roku. Za rok ubiegły jedenaście największych banków w Polsce zapłaciło w pierwszym kwartale łącznie 766 mln zł, a w roku ubiegłym z kasy banków do budżetu państwa wpłynęło ok 3,5 mld zł.
Tendencja wzrostowa kosztów kredytu utrzyma się w dłuższym okresie również ze względu na podwyżki stóp procentowych, które w dłuższej perspektywie są nieuniknione.
Podatek bankowy wprowadzono w lutym 2016 roku.