Polscy faktorzy sfinansowaliby fakturę za Brexit

  • Wg pierwotnego planu w piątek 12.04 Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską.
  • Brak pewności czy i kiedy to się stanie to problem dla wielu firm, szczególnie starających się o finansowanie swoich inwestycji i rozwoju.
  • Wg szacunków statystyczne koszt Brexitu przypadający na każdą polską firmę to około 1 300 zł.

Nie wiadomo jakie straty polskim firmom przyniesie Brexit, jednak Wielka Brytania to dla naszych firm trzeci największy rynek eksportowy. Polski eksport do Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku osiągnął wartość 58,2 mld zł. Wysyłamy tam maszyny i urządzenia mechaniczne, sprzęt elektroniczny (blisko jedna czwarta eksportu), a także części i komponenty do samochodów, artykuły spożywcze, grzyby czy meble.

Wg szacunków niemieckiej Fundacji Bertelsmanna opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię będzie ją kosztowało około 57 miliardów euro rocznie, jeśli Brexit będzie przebiegał bez uzgodnienia warunków z UE. To w przeliczeniu około 244 mld zł. Polska gospodarka wg Fundacji Bertelsmanna straciłaby ok. miliarda euro, czyli około 4,3 mld zł. Jeśli podzielimy to przez liczbę firm w Polsce, każda z nich poniosłaby statystyczne koszty Brexitu w kwocie 1,3 tys. zł.

– Część firm nie odczuje Brexitu, ale będą też takie, które rozwód będzie kosztował o wiele więcej niż tys. złotych. Dotyczy to głównie eksporterów, np. z branży motoryzacyjnej. Temat Brexitu pojawia się w naszych rozmowach z firmami przychodzącymi po finansowanie i budzi ich niepokój. Część polskich przedsiębiorców działających na rynku w Wlk. Brytanii obawia się m.in. ceł i obostrzeń w handlu z innymi rynkami. Podam przykład: przedsiębiorca sprzedający towar „na Wyspy” nie jest pewien czy po Brexicie na jego towary nie zostaną nałożone cła, a tym samym czy taka działalność nie przestanie być opłacalna. Taka firma starając się w banku o wieloletni kredyt na rozwijanie produkcji nie będzie umiała przekonać bankowych analityków, że nie ma zagrożenia spłaty pożyczonych środków. W naszej działalności jest inaczej, jak do tej pory w przypadku faktoringu nie ograniczamy finansowania faktur przedsiębiorców prowadzących biznes także w Wielkiej Brytanii – mówi Anna Konecka – Pająk, Dyrektor Regionu Mazowieckiego w eFaktor S.A.

Szacunki związane z kosztami Brexitu są bardzo różne, ale np. wg Oxford Economics, Polska jest trzecim najbardziej narażonym na straty państwem UE po Wielkiej Brytanii i Irlandii. Po „rozwodzie” mogą pojawić się problemy w rozliczeniach z firmami działającymi na tamtym rynku. Mimo tego faktoring dla przedsiębiorcy obawiającego się Brexitu jest mniej ryzykowny niż kredyt, łatwiej też go otrzymać.

W 2018 roku branża faktoringowa zarządzała wierzytelnościami przedsiębiorców o łącznej wartości 242,8 mld zł. To prawie dokładnie tyle ile szacowany przez Bertelsmanna koszt Brexitu dla Anglików, to także wielokrotnie więcej niż szacunkowy koszt dla polskiej gospodarki. Choć oczywiście nie będzie jednej faktury za Brexit, pokazuje to skalę i wzrost branży faktoringowej, która w ostatnich latach rozwija się w Polsce tempie kilkunastu procent rocznie. To coraz korzystniejsze dla przedsiębiorców narzędzie. W Wielkiej Brytanii taki model finansowania jest niemal tak popularny jak kredyt dla firm

 

newseria