Czy warto brać pożyczkę na święta?

  • Święta Wielkanocne są coraz droższe, w tym roku wydamy na nie już ponad 550 zł na osobę.
  • Tradycyjnie przed świętami rośnie liczba zapytań pożyczkowych, trzeba jednak uważać na oferty na ostatnią chwilę – te wybierane bez zastanowienia i bez porównania mogą się okazać drogie.
  • Nawet przy stosunkowo niskich pożyczanych kwotach, różnica w kosztach pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą, może wynosić nawet ponad 1000 złotych.

 

Na organizację Świąt Wielkanocnych planujemy wg badań* wydać w tym roku średnio 563 zł na osobę. Pomimo niskiej inflacji i spadku cen niektórych produktów typowych dla tego okresu (jak jajka, które od stycznia potaniały o połowę), na święta wydamy w tym roku o 43 zł więcej niż w 2018 roku i aż o 140 zł więcej niż dwa lata temu. W przypadku czteroosobowej rodziny oznacza to wzrost wydatków o 560 zł w stosunku do 2017 roku. W tym roku rodzina składająca się z 4 osób wyda wg badań nieco ponad 2250 zł (4 x 563 zł). Eksperci Bancovo sprawdzili, jak duże mogą być różnice w cenie kredytu, w zależności od tego, która instytucja pożyczy nam pieniądze.

– Na naszej platformie, po złożeniu wniosku kredytowego on-line, otrzymujemy kilka ofert, które różnią się kosztem pożyczki. Analizując jeden z przykładów przy wnioskowanej kwocie 2200 zł, najtańsza oferta oznacza koszt 305 zł, a najdroższa to 2174 zł. Różnica to aż 1869 zł, można więc pożyczyć stosunkowo tanio lub dość drogo. To skrajne oferty, ale praktyka pokazuje, że wybierając najtańszą spośród kilku propozycji, możemy sporo zaoszczędzić. Wniosek jest prosty: tylko porównywanie różnych możliwości pozwoli nam wybrać najbardziej rozsądną propozycję. Należy być ostrożnym, szczególnie biorąc pożyczkę w pośpiechu, w ostatniej chwili – chyba że mamy przedstawione równocześnie kilka ofert dostosowanych do danej osoby i jej zdolności kredytowej, tak jak na platformie Bancovo.pl, z których możemy wybrać tę najkorzystniejszą – mówi Monika Charamsa – Prezes Bancovo.

Z rozwagą i przed komputerem

Pożyczka na święta w pewnych okolicznościach może być dobrym pomysłem – bywają sytuacje, kiedy warto, a czasem nawet trzeba postarać się o dodatkową gotówkę. Nie można jednak zapomnieć, że pożyczka pożyczce nie jest równa i wsparcie domowego budżetu dodatkową gotówką może okazać się uzasadnione pod warunkiem, że dobrze porównamy oferty i nie przepłacimy. Przed Świętami Wielkanocnymi nie ma zbyt wiele czasu na przygotowania, a w szczególności na sprawdzanie w różnych bankach propozycji kredytowych. Formuła pożyczania pieniędzy przez internet, jak w przypadku Bancovo, pozwala ominąć tę niedogodność, bo porównania dokonuje się w kilka minut przed ekranem komputera.

Rozwaga w wyborze ofert kredytowych jest bardzo istotna, bo odpowiedzialne podejście do pożyczania pieniędzy na święta nie jest mocną stroną Polaków. Z raportu Deloitte wynika, że aż 53 proc. z nas przekroczyło zakładany w 2017 roku budżet na zakupy przed grudniowymi świętami – to najwięcej spośród wszystkich badanych europejskich krajów. Jesteśmy również społeczeństwem, które najczęściej odkłada zakupy na ostatnią chwilę – np. w przypadku prezentów razem z Włochami wiedziemy pod tym względem prym w Europie.

Przykładowe koszty wybranych pożyczek – kwota pożyczki 2200 zł, czas kredytowania 24 i 25 miesięcy.

* Barometr Providenta 2019

Newseria