Na co pożyczają Polacy

Biuro Informacji Kredytowej podało, iż w 2016 roku banki oraz Skoki udzieliły Polakom ok 7,16 miliona kredytów na łączną kwotę 78,5mld złotych. Statystycznie można przyjąć, że co drugi dorosły Polak ma zobowiązanie finansowe w postaci kredytu lub pożyczki. Z informacji podanych przez BIK wynika, iż 15,1 mln Polaków posiada 27 milionów rachunków kredytowych, a 6,9 miliona z nich spłaca więcej niż jedno zobowiązanie. Jednocześnie kredyt mieszkaniowy lub konsumpcyjny oraz kartę kredytową lub limit posiada 768 tysięcy Polaków. Ze statystyk Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich 2016, 52% z nas nie widzi przeskód w posiadaniu pożyczek, a 35% uważa, je za dobry sposób finansowania wyjazdów wakacyjnych. Oprócz zobowiązań zaciąganych w bankach aż 47% z nas pożycza pieniądze od rodziny.
Jednocześnie prawie 2,5 mln Polaków ma problem ze spłatą zaciąganych zobowiązań. Rekordzistą jest mieszkaniec województwa mazowieckiego, który posiada zobowiązania na łączną kwotę 102 mln zł.
Zwykle mężczyźni jak i kobiety pożyczają podobne kwoty. Różnica widoczna jest w celu, na który przeznaczane są dodatkowe środki. Najwięcej kredytobiorczyń jest w przedziale wiekowym 35-44 lata. Kobiety najczęśniej pożyczają na zaspokojenie potrzeb swojej rodziny i dzieci, opłacenie rachunków, remonty mieszkań czy wyjazdy wakacyjne. Motywacją jest również chcęć zakupu sprzętów AGD/RTV czy pokrycie bieżących wydatków. Co ciekawe Polki są bardziej rzetelnymi klientami niż mężczyźni.
Z kolei mężczyźni najczęśniej posiadają kredyty hipoteczne. W roku 2016 udzielono łącznie prawie 200 tysięcy kredytów tego rodzaju na kwotę 41,3 mld złotych. Najczęściej pożyczają mężczyźni w wieku około 30 lat. Opórcz kredytów mieszkaniowych motywacją do zaciągnięcia zobowiązania jest również zakup nowego pojazdu, drogiego gadżetu i sprzętu RTV. Część zobowiązań mężczyźni przeznaczają również na swoje hobby i szkolenia.