Co drugi Polak dostanie tani kredyt, po 14.09 będzie ich nawet więcej

  • 13 mln Polaków ma przypisaną indywidualną ocenę punktową zdolności kredytowych (tzw. scoring), u połowy z nich jest wysoka lub bardzo wysoka.
  • Taka ocena pozwala na zaciąganie tańszych pożyczek, szczególnie przez internet, gdzie istnieją większe możliwości porównywania ofert.
  • 14 września w życie weszła dyrektywa PSD2, która z jednej strony wzmocni ochronę finansów, a z drugiej zwiększy dostęp konsumentów do różnych ofert kredytowych.

Polaków stać na coraz lepsze kredyty i pożyczki

Polacy coraz sumienniej spłacają swoje zobowiązania kredytowe, a dzięki temu stać ich na coraz lepsze produkty finansowe – kredyty i pożyczki. Wg danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) prawie 7 mln Polaków może się pochwalić oceną scoringową w przedziale pomiędzy 80 a 100 punktów (100 pkt. to ocena maksymalna)*, którą BIK opisuje sformułowaniem „doskonała”. Taką ocenę ma aż 52% spośród wszystkich spłacających zobowiązania kredytowe i mających przyznany scoring – jest ich w Polsce 13 milionów.

Scoring to algorytm matematyczny odzwierciedlający ocenę punktową sumienności i terminowości spłaty zobowiązań. Każdy, kto choć raz zaciągał kredyt lub pożyczkę, nawet na telefon lub pralkę, ma do swojego nazwiska przypisaną taką właśnie ocenę. Jej wysokość wpływa na możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań, bo przed ich udzieleniem instytucje finansowe sprawdzają scoring każdego wnioskującego. Im jest on wyższy, tym „lepszą” pożyczkę dostanie dana osoba.

Upraszczając, widzimy korelację między oceną scoringową, a ceną. Tańsza pożyczka to taka, której łączny koszt np. prowizji, oprocentowania czy np. zabezpieczającego ubezpieczenia jest niższy. W rzeczywistości to trochę bardziej skomplikowane, bo różni kredytobiorcy mają różne potrzeby, możliwości i oczekiwania. Tu dochodzimy do kolejnej przewagi osób z wysokim scoringiem – możliwości wyboru kredytu czy pożyczki najlepiej dopasowanych do ich oczekiwań i potrzeb – mówi Monika Charamsa – Prezes Bancovo.pl.

Chcesz brać kredyt? Od 14 września może być taniej

14.09 w życie weszła dyrektywa PSD2, która ma na celu wyrównać szanse na rynku i pogłębić konkurencję. Banki na jej mocy zostały zobowiązane do dużych inwestycji w technologię i udostępniania danych podmiotom trzecim. Wprawdzie początkowo dla przeciętnego konsumenta uruchomienie dyrektywy będzie mogło kojarzyć się z niedogodnościami (np. koniecznością wpisywania PIN-u przy płatnościach poniżej 50 zł), to jednak więcej firm, zyskując dostęp do informacji o konsumencie, będzie mogło przedstawić mu oferty. Wcześniej nie mogły tego zrobić ze względu na brak danych o pożyczkobiorcy i jego scoringu.

Rozpiętość kosztów pożyczanych pieniędzy jest bardzo duża i przy tej samej pożyczanej kwocie, przez tego samego kredytobiorcę, różnica może wynosić kilkadziesiąt lub więcej procent. Dla przykładu, w zrobionej przez nas symulacji kredytu na 2200 zł (na dwa lata), koszty mogą wynosić od 305 zł do ponad 1800 zł. Oczywiście tańsze zobowiązanie będzie mogła zaciągnąć osoba z wyższym scoringiem, a zmiany, które zachodzą właśnie na rynku finansowym w związku z uruchomieniem dyrektywy PSD2 dodatkowo zwiększą możliwość wyboru dobrych i tanich pożyczek i kredytów – mówi Monika Charamsa.

W internecie łatwiej o dobry kredyt

Przenoszenie finansów do sfery wirtualnej i rozwój technologii cyfrowych to kolejne czynniki, które zwiększają możliwości wyboru kredytów dla każdego konsumenta. Pozwalają im decydować, kiedy i w jaki sposób chcą obsługiwać swoje produkty finansowe. Statystyczny Kowalski coraz częściej oczekuje możliwości wyboru kredytu w ramach jednej platformy – wyboru, który pozwoli mu wziąć kredyt tańszy i spersonalizowany.

Wnioski kredytowe składane on-line również są weryfikowane w oparciu o scoring. Technologia jest na tyle zaawansowana, że bank bądź firma pożyczkowa udzielając kredytu przez internet, w kilkanaście minut jest w stanie sprawdzić ocenę punktową wnioskującego. Na tej podstawie Bancovo może przedstawić spersonalizowane oferty z różnych instytucji finansowych. Internet pozwala na „nowoczesne”, rozsądne pożyczanie, a analiza propozycji w domowym zaciszu sprzyja dokonywaniu dobrych wyborów, wiele ofert daje takie możliwości – mówi Monika Charamsa z Bancovo.pl.

Wysoka ocena zdolności kredytowej oznacza większe prawdopodobieństwo, że raty kredytu będą spłacane terminowo, a cała kwota zostanie zwrócona, dlatego w takiej sytuacji instytucja finansowa jest bardziej skłonna zaoferować wnioskującemu niższe oprocentowanie.

*Dane na 30 czerwca 2019 r.

 

Newseria